rtMedia - en to it translation catalogue (488 entries)

en:  You must
it: Devi 

en:  day
it: giorno

en:  hour
it: ora

en:  minute
it: minuto

en:  second
it: secondo

en:  to something other than the default for it to work.
it: a qualcosa di diverso da quello predefinito per farlo funzionare.

en: "Number of media" count value should be numeric and greater than 0.
it: "Numero dei media" il valore deve essere numerico e maggiore di 0.

en: $9/month
it: $9/ al mese

en: $99/month
it: $99/ al mese

en: $999/month
it: $999/al mese

en: %s added %d %s
it: %s aggiunti %d %s

en: %s added a %s | %s added %d %s.
it[0]: %s ha aggiunto una %s

en: %s ago
it: %s fa

en: 1 hour | %s hours
it[0]: 1 ora

en: 1 minute | %s minutes
it[0]: 1 minuto

en: 1 second | %s seconds
it[0]: 1 secondo

en: 3rd Party Themes
it: Temi di terze parti

en: : Can't Create Database table. Please check create table permission.
it: : Non è possibile creare una tabella di database. Controlla i permessi.

en: <a href="%s">Create an issue</a> on GitHub requesting the same.
it: <a href="%s">Crea tu stesso una richiesta</a> su GitHub.

en: <p><a href="%s">Media</a> was successfully encoded but there was an error while downloading:</p>
                            <p><code>%s</code></p>
                            <p>You can <a href="%s">retry the download</a>.</p>
it: <p><a href="%s">Media</a> è stato eseguito con successo encoded, ma c'è stato un errore durante lo scaricamento:</p>
                            <p><code>%s</code></p>
                            <p>Tu puoi <a href="%s">riattivare lo scaricamento</a>.</p>

en: <p>You are nearing the quota limit for your rtMedia encoding service.</p><p>Following are the details:</p><p><strong>Used:</strong> %s</p><p><strong>Remaining</strong>: %s</p><p><strong>Total:</strong> %s</p>
it: <p>Ti stai avvicinando alla quota limite del servizio rtMedia encoding.</p><p>Segui per dettagli:</p><p><strong>Utilizzato:</strong> %s</p><p><strong>Rimanente</strong>: %s</p><p><strong>Totale:</strong> %s</p>

en: <p>Your usage quota is over. Upgrade your plan</p><p>Following are the details:</p><p><strong>Used:</strong> %s</p><p><strong>Remaining</strong>: %s</p><p><strong>Total:</strong> %s</p>
it: <p>La tua quota di utilizzo è esaurita. Aggiorna il tuo piano</p><p>Segui i dettagli:</p><p><strong>Utilizzato:</strong> %s</p><p><strong>Rimanente</strong>: %s</p><p><strong>Totale:</strong> %s</p>

en: <strong>Friends</strong> - Visible to user's friends
it: <strong>Amici</strong> - Visibile agli Amici dell'Utente

en: <strong>Logged in Users</strong> - Visible to registered users
it: <strong>Utenti Loggati</strong> - Visibile a utenti registrati

en: <strong>Private</strong> - Visible only to the user
it: <strong>Privato</strong> - Visibile solo all'utente che ha inserito l'immagine

en: <strong>Public</strong> - Visible to the world
it: <strong>Pubblico</strong> - Visibile a tutti i visitatori

en: Add Album
it: Aggiungi Album

en: Add a link to rtMedia in footer
it: Aggiungi un link a rtMedia nel footer

en: Add link to footer
it: Aggiungi link al footer

en: Add more files
it: Aggiungi altri file

en: Add rtMedia menu to WordPress admin bar for easy access to settings and moderation page (if enabled).
it: Aggiungi il menu rtMedia alla admin bar di Wordpress per un facile accesso alle impostazioni e alla pagina di moderazione (se attiva)

en: Add support for more video formats using Kaltura video solution.
it: Aggiungi il supporto per più formati video usando Kaltura video solution.

en: Add supports for more audio & video formats using open-source media-node.
it: Aggiungi un supporto per aumentare i formati audio e video usando open-source media-node.

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Album Creation Control
it: Controllo creazione Album

en: Album List
it: Lista degli Album

en: Album Name :
it: Nome dell'Album: 

en: Album Privacy
it: Privacy dell'Album

en: Album Title :
it: Titolo dell'Album: 

en: Albums
it: Album

en: All
it: Tutti

en: All Albums
it: Tutti gli album

en: All Group Members
it: Tutti i Membri del Gruppo

en: All media from BP Album has been imported.
it: Tutti i media dal BP Album sono stati importati

en: All members
it: Tutti gli utenti

en: Allow Upload
it: Upload Consentiti

en: Allow upload from activity stream
it: Consenti Upload dal form di strittura della pagina elenco Attività buddypress

en: Allow upload using status update box present on activity stream page
it: Lasciare fare upload utilizzando lo stato di  "update box" presente nella pagina di elenco attività  buddypress.

en: Allow usage data tracking
it: Usa sempre il tracciamento dei dati

en: Allow user to comment on uploaded media
it: Consenti agli utenti di commentare i media caricati

en: Allow users to set privacy for their content
it: Gli utenti possono impostare la privacy per i loro contenuti

en: Allowed File Formats
it: Formato file consentito

en: Allows you to upload a particular media type on your post.
it: Consente di scegliere quale tipo di media far caricare sui tuoi post.

en: Also add my affiliate-id to rtMedia footer link
it: Aggiungere anche il mio affiliate-id  a rtMedia nei collegamenti del footer

en: Amazon S3 Support
it: Amazon S3 Supportato

en: Are you a developer?
it: Sei uno sviluppatore?

en: Are you sure you want to delete this Album?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo album?

en: Are you sure you want to delete this comment?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo commento?

en: Are you sure you want to delete this media?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo file?

en: Argument missing. id is required.
it: Valore mancante. E' richiesto ID.

en: Atleast one Media Type Must be selected
it: Deve essere selezionato Atleast one Media Type

en: Attach Files
it: Allega 

en: Audio Playlist
it: Playlist Audio

en: BP-Album is active on your site and will cause problems with the import.
it: BP-Album è attivo sul tuo sito e questo crea problemi per l'importo.

en: Back
it: Indietro

en: Bandwidth (monthly)
it: Larghezza banda (mensile)

en: Blocked Temperorily
it: Bloccato temporaneamente

en: BuddyPress Media 2.6 requires a database upgrade.
it: BuddyPress Media 2.6 richiede un aggiornamento del Database.

en: BuddyPress Media Instagram adds Instagram like filters to images uploaded with BuddyPress Media.
it: I filtri: BuddyPress Media Instagram adds e Instagram like, sono stati aggiunti a BuddyPress Media.

en: Bug Report
it: Segnala un bug

en: Buy Now
it: Compra Ora

en: Category
it: Categoria

en: Clean up Later
it: Pulisci Dopo

en: Clean up Now
it: Pulisci Ora

en: Click
it: Clicca

en: Click Here
it: Clicca qui

en: Click here to deactivate BP-Album and continue importing
it: Clicca qui per disattivare BP-Album e continuare l'importazione.

en: Close
it: Chiudi

en: Close (Esc)
it: Chiudi (Esc)

en: Coming Soon !!
it: A breve!

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Comments: 0/0 (No comments to import)
it: Commenti: 0/0 (Nessun commento da importare)

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Could not read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Create
it: Creato

en: Create Album
it: Crea Album

en: Create New Album
it: Crea un Nuovo Album

en: Crop
it: Taglio (crop)

en: CubePoints & MyCRED Integration
it: Integrazione CubePoints & MyCRED

en: Current Plan
it: Piano Corrente

en: Currently your network allows uploading of the following file types. You can change the settings <a href="%s">here</a>.<br /><code>%s</code></span>
it: Attualmente la rete consente il caricamento di questi specifici file. È possibile modificare le impostazioni <a href="%s">here</a>.<br /><code>%s</code></span>

en: Custom CSS
it: Codice CSS

en: Custom rtMedia CSS container
it: CSS personalizzato per i contenuti rtMedia

en: Debug Info
it: Info di Debug

en: Default Count
it: Conteggio di Default

en: Default privacy
it: Privacy di default

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Album
it: Rimuovi Album

en: Delete Comment
it: Rimuovi Commento

en: Delete Media
it: Rimuovi File

en: Delete Selected media from the album.
it: Rimuovi i file selezionati dall'album.

en: Deprecated %s. Please use %s.
it: %s Non accettato. Per favore usa %s.

en: Description:
it: Descrizione: 

en: Details
it: Dettagli

en: Display
it: Visualizza

en: Document Support
it: Supporto Documento

en: Done
it: Fatto

en: Download Button For Media
it: Pulsante Download

en: Drop files here
it: Trascina i file qui

en: Drop your files here
it: Trascina i file qui

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Album
it: Modifica album

en: Edit Album :
it: Modifica Album: 

en: Edit Media
it: Modifica media

en: Empowering The Web With WordPress
it: Responsabilizzare il web con WordPress

en: Empowering your community with
it: Migliora la tua community con

en: Empty Comment is not allowed.
it: Non è consentito pubblicare un commento vuoto.

en: Enable JSON API
it: Abilita JSON API

en: Enable Media on BuddyPress Groups
it: Abilita i Media nei Gruppi BuddyPress

en: Enable Media on BuddyPress Profile
it: Abilita i Media nei Profili BuddyPress

en: Enable media in group
it: Attiva i media nei gruppi

en: Enable media in profile
it: Attiva i media nei profili utente

en: Enable privacy
it: Attiva la Privacy

en: Enable privacy in rtMedia
it: Attiva la privacy in rtMedia

en: Encoding Usage
it: Utilizzo Encoding

en: Encoding disabled successfully.
it: disattivazione Encoding avvenuta con successo.

en: Enter API KEY
it: Inserisci API KEY

en: Enter an album name.
it: Inserisci il nome dell'album.

en: Entity
it: Contenuto

en: Error During Migration, Please Refresh Page then try again
it: Errore durante la migrazione. Per favore aggiorna la pagina e riprova.

en: Error Uploading File
it: Errore nel Caricare il File

en: Error creating attachment for the media file, please try again
it: Errore durante la creazione del file media agganciato, riprova

en: Error in updating Media
it: Errore durante il caricamento del file

en: Error on line %s in %s : <b>The method expects an array in arguments for %s provided.</b>
it: Errore sulla riga %s in %s : <b>Il metodo attende un array per l'argomento %s fornito.</b>

en: Fail to regenerate thumbails
it: Errore nel rigenerare le miniature

en: Failed
it: Fallito

en: Feature\Plan
it: Servizi \ Piano

en: File Extensions
it: Estensioni File

en: File Size Limit
it: Limite Grandezza File

en: File Upload
it: File Caricato

en: File not supported
it: File non supportato

en: File type not allowed.
it: Tipo di File non consentito.

en: For group uploads, BuddyPress groups privacy is used.
it: Per gli uploads di un gruppo, saranno usate le impostazioni di privacy dei gruppi Buddypress.

en: Free
it: Gratis

en: Free Support
it: Supporto gratuito

en: Global Albums
it: Album Globali

en: Go PRO!
it: Acquista la versione PRO!

en: Group Admin only
it: Solo gli Admin del Gruppo

en: Group Admins and Mods only
it: Solo gli Admin e i Moderatori del Gruppo

en: Group Albums
it: Albums del Gruppo

en: HD Profile
it: HD Profilo

en: Height
it: Altezza

en: Hide
it: Nascondi

en: Hire Us
it: Richiedici per un lavoro

en: However, a lot of unnecessary files and a database table are still eating up your resources. If everything seems fine, you can clean this data up.
it: Fai attenzione, un sacco di file inutili e di tabelle di database stanno ancora mangiando le vostre risorse. Se tutto sembra in ordine, è possibile pulire questi dati.

en: I have taken a backup of the database and files of this site.
it: Ho fatto una copia di backup del database e dei file di questo sito.

en: I just imported bp-album to @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s
it: Ho appena importato:  bp-album to @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s

en: I use @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s
it: I uso: @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s

en: If you have any suggestions, enhancements or bug reports, then you can open a new issue on <a target="_blank" href="https://github.com/rtCamp/buddypress-media/issues/new">GitHub</a>.
it: Se hai qualche idea, consiglio o un  bug reports, puoi aprire una nuova discussione in <a target="_blank" href="https://github.com/rtCamp/buddypress-media/issues/new">GitHub</a>.

en: If you have developed a rtMedia compatible theme and would like it to list here, please email us at
it: Se avete sviluppato un tema  compatibile  con rtMedia e vorreste  che appaia in questa lista, scriveteci a

en: If you have set "WP_DEBUG" in you wp-config.php file, please make sure it is set to "false", so that it doesn't conflict with the import process.
it: Se hai impostato "WP_DEBUG" nel tuo file wp-config.php, per favore imposta il valore di questa linea di codice come "false", così non ci saranno conflitti con il processo di importazione.

en: If you make changes to width, height or crop settings, you must use "<a href="%s">Regenerate Thumbnail Plugin</a>" to regenerate old images."
it: Se cambi  le impostazioni di larghezza (width), l'altezza (height) o il taglio (crop), devi usare "<a href="%s">Regenerate Thumbnail Plugin</a>" per rigenerare le vecchie immagini."

en: If your site has some issues due to BuddyPress Media and you want one on one support then you can create a support topic on the <a target="_blank" href="http://rtcamp.com/groups/buddypress-media/forum/?utm_source=dashboard&utm_medium=plugin&utm_campaign=buddypress-media">rtCamp Support Forum</a>.
it: Se il tuo sito ha alcuni problemi a causa di BuddyPress Media e desideri avere assistenza, è possibile creare un post di supporto sul <a target="_blank" href="http://rtcamp.com/groups/buddypress-media/forum/?utm_source=dashboard&utm_medium=plugin&utm_campaign=buddypress-media">rtCamp Support Forum</a>.

en: Image
it: Immagine

en: Image Sizes
it: Grandezze Immagine

en: Important
it: Importante

en: Insert from URL
it: Inserisci tramite URL

en: Integrating CubePoints/myCRED with rtMedia, you can reward users with virtual points on rtMedia activities.
it: Integrazione CubePoints & MyCRED con rtMedia, puoi ricompensare gli utenti con punti virtuali sulle attività rtMedia

en: Invalid Context for upload.
it: Contenuto invalido per il caricamento.

en: Invalid attribute passed for rtmedia_gallery shortcode.
it: Attributo non valido per lo shortcode rtmedia_gallery

en: It will migrate following things
it: Saranno migrati i seguenti oggetti

en: Just to improve our service we would like to know the reason for you to leave us.
it: Per migliorare il nostro servizio, vorremmo sapere il motivo per cui hai deciso di lasciarci.

en: Kindly contact your server support to fix this.
it: Si prega di contattare il supporto del server per risolvere questo problema.

en: Like
it: Mi Piace

en: Likes
it: Mi piace

en: Load More
it: Carica altri

en: Load default rtMedia styles. You need to write your own style for rtMedia if you disable it.
it: Carica lo stile rtMedia di default. Avrai bisogno di scrivere tu stesso il codice di stile per il plugin rtMedia se lo disattivi.

en: Load more
it: Carica di più

en: Loading media
it: Sto caricando ...

en: Looks like you don't use BP Album. Is there any other BuddyPress Plugin you want an importer for?
it: Sembra che tu non stia utilizzando BP album. C'è qualche altro plugin BuddyPress per cui desiderate l'importo delle immagini da esso al nostro servizio?

en: MP3 file you have uploaded is currupt.
it: Il file MP3 che hai caricato è corrotto.

en: Manage Media
it: Gestisci i File

en: Max file Size Limit :
it: Dimensione massima del file: 

en: Media File you have tried to upload is not supported. Supported media files are .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov and .mp4.
it: Il File Media che hai provato a caricare non è supportato.  I file supportati nel sito sono:  .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov and .mp4.

en: Media Files
it: File Media

en: Media Gallery
it: Galleria Media

en: Media Size Import
it: Grandezza Media Importati

en: Media Stats
it: Statistiche Media

en: Media Type
it: Tipologia di Media

en: Media node comes with automated setup script for Ubuntu/Debian.
it: Media node è dotato di script di installazione automatica per Ubuntu / Debian.

en: Media updated Sucessfully
it: File caricato con successo

en: Merge
it: Unisci

en: Merge Album
it: Unisci Album

en: Migration
it: Migrazione

en: Modify Image
it: Modifica Immagine

en: Move
it: Muovi

en: Move Selected
it: Sposta i file selezionati

en: Move Selected media to another album.
it: Sposta i file selezionati in un altro album.

en: Move selected media to the album :
it: Sposta i file selezionati sull'album:

en: Multiple global albums can be created beforehand. One of these can be chosen as the default album.
it: Più album globali possono essere creati in anticipo. Uno di questi può essere scelto come album predefinito.

en: Music
it: Musica

en: Name
it: Nome

en: Network settings updated successfully.
it: Impostazioni del Network aggiornate con successo.

en: New Album
it: Nuovo album

en: New Feature
it: Nuova caratteristica

en: Next
it: Prossimo

en: No album found
it: Nesun album trovato

en: No album found in Trash
it: Nessun album trovato nel cestino

en: No file was uploaded
it: Non è stato caricato nessun file

en: No items
it: Nessun oggetto

en: No time remaining.
it: Tempo scaduto.

en: Not Available
it: Non Disponibile

en: Number of media items to show in activity stream
it: Numero di media visualizzati nel post di notifica attività di buddypress quando caricherete le immagini online

en: Number of media per page
it: Numero di media per pagina

en: Number of thumbnails to generate on video upload
it: Numero delle anteprime generate per i video caricati

en: OFF
it: DISATTIVO

en: ON
it: ATTIVO

en: Only you
it: Solo io

en: Ooops !!! Invalid access. No nonce was found !!
it: Ooops !!! Accesso non valido. Non è stato trovato nulla!!

en: Oops !! There's no media found for the request !!
it: Oops !! Non sono stati trovati media per questa richiesta !!

en: Options
it: Opzioni

en: Organize media into albums
it: Organizza i media dentro gli album

en: Other Settings
it: Altre Opzioni

en: Overage Bandwidth
it: Superamento limite Larghezza banda.

en: Parent
it: Precedente

en: Paste your CSS code
it: Incolla il tuo codice CSS

en: Phone
it: Telefono

en: Photo
it: Foto

en: Photos
it: Foto

en: Please Backup your <strong>DATABASE</strong> and <strong>UPLOAD</strong> folder before Migration.
it: Fai una copia di backup del <strong>DATABASE</strong> e <strong>CARICA</strong> la cartella prima della migrazione.

en: Please Migrate your Database
it: Migra il database

en: Please do not refresh this page.
it: PER FAVORE NON AGGIORNARE LA PAGINA!

en: Please enter some content to post.
it: Inserisci qualcosa da pubblicare.

en: Please enter the api key.
it: Per favore inserisci l'api key.

en: Please select some media.
it: Seleziona un file.

en: Post to Twitter
it: Posta su Twitter

en: Post to Twitter Now
it: Posta ora su Twitter

en: Post-editor button
it: Pulsante Post-editor

en: Posted
it: Postato

en: Premium one-to-one support
it: Supporto Premium one-to-one

en: Prev
it: Precedente

en: Pricing
it: Prezzo

en: Privacy
it: Privacy Media

en: Profile Albums
it: Albums del Profilo

en: Public
it: Pubblico

en: RSS Feed/Podcasting Support
it: Supporto RSS Feed/Podcasting

en: Rate on Wordpress.org
it: Vota su WordPress.org

en: Rate rtMedia on Wordpress.org
it: Vota rtMedia su WordPress.org

en: Reasons to buy rtMedia-PRO
it: Ragioni per acquistare rtMedia PRO

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Recounting Failed
it: Controllo Fallito

en: Recounting of media files done successfully
it: Controllo dei file media riuscito con successo

en: Regen. Thumbnail
it: Rigen. Miniatura

en: Regenerate Pending Thumbnails
it: Rigenera la Miniatura in Attesa

en: Regenerate Thumbnail
it: Rigenera la Miniatura

en: Regenerate Video Thumbnails
it: Rigenera Miniature Video

en: Regenerate Video Thumbnails Done
it: Rigenerazione Miniature video Finita!

en: Remaining
it: Rimanente

en: Remove from queue
it: Rimuovi dalla lista

en: Report Button & Moderation Tools
it: Pulsante Report & Strumenti di Moderazione

en: Right Now in rtMedia
it: Adesso su rtMedia

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva Modifiche

en: Save Settings
it: Salva Impostazioni

en: Search Albums
it: Cerca Album

en: Select Album to merge with :
it: Seleziona l'Album da unire con: 

en: Select All Visible
it: Seleziona Tutto come Visibile

en: Select your files
it: Seleziona i file

en: Sent of regenerate thumbails
it: Invio rigenerazione miniature

en: Service
it: Servizio

en: Set Featured
it: Imposta le Featured

en: Set as Featured
it: Imposta come Preferito

en: Set default privacy for media
it: Imposta la privacy di default per i media

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved successfully
it: Impostazioni salvate correttamente

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Share on Facebook Now
it: Condividi ora su Facebook

en: Sidebar widgets
it: Widgets nella Sidebar

en: Some of the media failed to import. The file might be corrupt or deleted.
it: Non è stato possibile importare alcuni media. Il file potrebbe essere danneggiato o cancellato.

en: Someone has asked to reset the password for the following site and username.
it: Qualcuno ha chiesto di reimpostare la password per questo nome utente:

en: Something went wrong please try again.
it: Qualcosa è andato storto, riprova di nuovo.

en: Something went wrong. Please try again.
it: Qualcosa è andato storto. Riprova più tardi.

en: Something went wrong. The required attachment id does not exists. It must have been deleted.
it: Qualcosa è andato storto. Non esiste l'ID al collegamento richiesto. Deve essere stato eliminato.

en: Sorry !! There's no media found for the request !!
it: Spiacente! Non ci sono media qui !!

en: Sorry !! You do not have rights to edit this media
it: Spiacente! Non hai i permessi per modificare questo media.

en: Spread the Word
it: Spargi la voce

en: Star-Rating option
it: Opzione Star-Rating

en: Start
it: Inizio

en: Start Import
it: Inizia L'importo

en: Start upload
it: Avvia il caricamento

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Spedisci

en: Submit a Premium Support Request
it: Invia una richiesta di Supporto di tipo Premium

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscribe to our Feeds
it: Sottoscrivi i nostri Feeds

en: Subscribe to our feeds
it: Sottoscrivi il nostro feed

en: Support
it: Supporto

en: SweetDate is a unique, clean and modern Premium Wordpress theme. It is perfect for a dating or community website but can be used as well for any other domain. They added all the things you need to create a perfect community system.
it: SweetDate è un tema unico, pulito e moderno Premium Wordpress. E 'perfetto per una datazione o sito web della comunità, ma può essere utilizzato anche per qualsiasi altro dominio. Hanno aggiunto tutte le cose che avete bisogno di creare un sistema di comunità perfetta.

en: Thank you for posting your support request.
it: Grazie di aver postato la tua richiesta di supporto

en: Thank you for your Feedback/Suggestion.
it: Grazie del tuo Feedback/Consiglio.

en: Thank you for your time.
it: Grazie per il tuo tempo.

en: The MP3 file you have uploaded is not an audio file.
it: Il file MP3 che hai caricato non è un file Audio.

en: The MP3 file you have uploaded is using an unsupported audio format. Supported audio format is MP3.
it: Il file MP3 che hai caricato utilizza un formato audio non supportato dal sito. Il formato audio supportato è MP3

en: The MP4 file you have uploaded is not a video file.
it: Il file MP4 non è un file di tipo Video.

en: The MP4 file you have uploaded is using an unsupported video codec. Supported video codec is H.264.
it: Il file MP4 che hai caritato utilizza un codec video non supportato dal sito. Il codec video supportato nel sito è H.264.

en: The album is empty.
it: L'album è vuoto.

en: The following %d BP Album Media id's could not be imported
it: Il seguente ID del BP album Media %d, non può essere importato

en: The only complete media solution for WordPress, BuddyPress and bbPress
it: L'unica soluzione completa di gestione dei media per WordPress, BuddyPress e bbPress

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
it: Il file caricato eccede la MAX_FILE_SIZE  direttiva specificata nel HTML form

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
it: Il web browser del tuo dispositivo non può essere usato per caricare i file

en: Themes
it: Temi

en: There are no comments on this media yet.
it: Nessun commento.

en: There is no media found to migrate.
it: Nessun file da migrare.

en: There was an error saving, please try again
it: C'è stato un errore nel salvataggio, riprova

en: These are the third party themes. For any issues or queries regarding these themes please contact theme developers.
it: Questi sono i temi di terze parti. Per eventuali problemi o domande riguardanti questi temi si prega di contattare gli sviluppatori a tema.

en: These will let you display a gallery or an uploader in a sidebar. Several of them can be used in a single sidebar.
it: Questi ti consentiranno di visualizzare una galleria oppure un uploader nella sidebar. Diversi di questi possono essere utilizzati in una singola sidebar.

en: This import process is irreversible. Although everything is tested, please take a <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">backup of your database and files</a>, before proceeding. If you don't know your way around databases and files, consider <a target="_blank" href="%s">hiring us</a>, or another professional.
it: Questo processo di importazione è irreversibile. Anche se tutto è testato, si prega di fare un <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups"> Backup del database e dei file </a>, prima di procedere. Se non si conosce il modo per raggiungere e salvare il database e i file, considera magari  <a target="_blank" href="%s"> di assumerci per questo compito</a>, o chiedere l'assistenza a un professionista del campo.

en: This media is uploaded. Are you sure you want to delete this media?
it: Questo file è stato caricato. Sei sicuro di volerlo cancellare?

en: This will allow handling API requests for rtMedia sent through any mobile app.
it: Ciò consentirà  di gestire le richieste API per rtMedia, inviate attraverso qualsiasi applicazione mobile.

en: This will allow you to set album privacy while creating albums or change album privacy with editing albums too.
it: Ciò ti consente di impostare la privacy dell'album mentre stai creando album o cambiando la privacy con l'editing.

en: This will subscribe you to the free plan.
it: Questo ti sottoscrive a un piano gratuito.

en: Title :
it: Titolo: 

en: To reset your password visit the following address, otherwise just ignore this email and nothing will happen.
it: Per reimpostare la password visitare il seguente indirizzo, altrimenti basta ignorare questa e-mail e non accadrà nulla.

en: Total
it: Totale

en: Total
it: Totale

en: Total Videos
it: Video totali

en: Try Now
it: Prova Adesso

en: Tweet this
it: Tweetalo

en: Type Comment...
it: Tipo di Commento...

en: Types
it: Tipologia di Media

en: Unknown file upload error.
it: Errore di caricamento file sconosciuto.

en: Unlike
it: Non Mi Piace

en: Unselect All Visible
it: Deseleziona Tutto come Visibile

en: Unset Featured
it: Disattiva come Preferito

en: Unsubscribe
it: Cancella la sottoscrizione

en: Unsubscribed
it: Sottoscrizione cancellata

en: Untitled Album
it: Album senza Titolo

en: Update Database
it: Aggiorna il Database

en: Update Network Settings Automatically
it: Aggiorna automaticamente le Impostazioni del Network

en: Upgrade to rtMedia PRO Now
it: Fai l'upgrade ora a rtMedia PRO

en: Upload
it: Carica

en: Upload Media
it: Carica Media

en: Upload will start only after you enter content and click Post Update.
it: Il caricamento dei file inizierà solo dopo aver pubblicato qualcosa sulla bacheca ed aver cliccato su Aggiornamento.

en: Uploade failed due to internal server error.
it: Caricamento non riuscito a causa di un errore interno al server

en: Uploaded
it: Caricato

en: Uploading
it: Sto caricando ...

en: Usage Stats
it: Statistiche Utilizzo

en: Use lightbox to display media
it: Utilizza lightbox per visualizzare i media

en: Used
it: Utilizzato

en: User's Favorites
it: Preferiti degli utenti

en: Username: %s
it: Nome Utente: %s

en: Users
it: Utenti

en: Users can download photos, videos and music. Admin has option to allow download the media.
it: Gli utenti possono scaricare foto, video e musica. Gli amministratori possono gestire i permessi.

en: Users can give up to five stars to rate media. This data can be used for "Most Rated Media" in sidebars.
it: Gli utenti possono dare fino a cinque stelle per valutare il file. Queste valutazioni possono essere utilizzate su "File Più Votati" nelle sidebar.

en: Users can report media if they find it offensive. Set number of reports to automatically take down media.
it: Gli utenti possono segnalare il file se offensivo. Imposta il numero di segnalazioni in modo che il file venga automaticamente deprecato.

en: Video Thumbnail
it: Miniatura Video

en: Video Thumbnail:
it: Anteprima Video:

en: Video is sent to generate thumbnails.
it: Il video è stato spedito alla rigenerazione delle miniature

en: Videos
it: Video

en: View Album
it: Visualizza Album

en: View single media in facebook style lightbox.
it: Visualizza il singolo media nello stile lightbox usato su facebook

en: Waiting
it: Attendere ...

en: Wall Post
it: Muro dei Post

en: Wall Posts
it: Attività

en: Warning!
it: Attenzione!

en: We will get back to you shortly.
it: Ti risponderemo al più presto.

en: Website
it: Sito Web

en: Who can create Albums in this group?
it: Chi può creare gli album in questo gruppo?

en: Why don't you try adding some instagram like effects to your images?
it: Perché non provi ad aggiungere degli effetti Instagram alle tue immagini?

en: Width
it: Larghezza

en: With Media
it: Con Media

en: With this button, a UI appears to quickly generate shortcodes for special pages like "Editorial Picks".
it: Con questo pulsante, verrà generato lo shortcode per pagine speciali come "Editorial Picks".

en: With this feature you can create your audio playlists and listen to your favorite music at will.
it: Con questa caratteristica puoi creare la playlist audio ed ascoltare la tua musica preferita.

en: Without leaving your WordPress dashboard, you can contact us for help using a support form.
it: Senza lasciare il cruscotto di WordPress, puoi contattarci per un supporto utilizzando il modulo.

en: WordPress Comment Attachment
it: Allegato al commento WordPress

en: Works with Kaltura.com, self-hosted Kaltura-CE and Kaltura-on-premise.
it: Lavora con Kaltura.com, self-hosted Kaltura-CE and Kaltura-on-premise.

en: You are not allowed to upload/attach media.
it: Non hai il permesso di caricare / allegare media.

en: You can add, view and download documents like txt, doc, pdf, also add and upload other file types like zip, tar and tar.gz etc.
it: Puoi aggiungere, vedere e scaricare file del tipo txt, doc, pdf e caricare altri file del tipo zip, tar, tar.gz ecc.

en: You can alternatively create a support request <a href="%s">here</a>
it: In alternativa, è possibile creare una richiesta di assistenzat <a href="%s">qui</a>

en: You can attach files to WordPress comments.
it: Puoi allegare file ai commenti su WordPress

en: You can attach files to bbPress topic and reply.
it: Puoi allegare file su bbPress e rispondere.

en: You can consider rtMedia Team for following :
it: Puoi considerare  rtMedia Team per i seguenti motivi:

en: You can consume rtMedia uploads from iTunes as well as any feed-reader/podcasting software.
it: Puoi usare il caricamento rtMedia da iTunes così come qualsiasi software per feed-reader/podcasting.

en: You can signup for rtMedia affiliate program from <a href="https://rtcamp.com/affiliates">here</a>
it: Ti puoi segnare al nostro programma di affiliazione dal modulo di contatto rtMedia <a href="https://rtcamp.com/affiliates">qui</a>

en: You could display a small snippet of information from your group extension here. It will show on the group
    	                home screen.
it: Si potrebbe visualizzare una piccola parte di informazioni per le estensioni del tuo gruppo QUI. Sarà mostrato nel gruppo
     →	Schermata Iniziale.

en: You do not have sufficient privileges to view this gallery
it: Non hai i permessi per vedere questa galleria.

en: You have successfully subscribed for the <strong>%s</strong> plan
it: Hai sottoscritto con successo <strong>%s</strong> piano

en: You need to have ImageMagick installed on your server for this addon to work.
it: Hai bisogno di avere ImageMagick installato sul tuo server perchè l'addon funzioni.

en: You no longer need to be a professional developer or designer to create an awesome website. Let your imagination run wild and create the site of your dreams. KLEO has all the tools to get you started.
it: Non è più necessario essere uno sviluppatore professionista o designer per creare un sito fantastico. Lasciate che la vostra fantasia e creare il sito dei vostri sogni. "KLEO" ha tutti gli strumenti per iniziare.

en: Your API key is not valid or is expired.
it: Il tuo API key non è valida o è scaduta.

en: Your SSH / FTP host:
it: Tuo SSH / FTP host:

en: Your SSH / FTP login:
it: Tuoi SSH / Accesso FTP:

en: Your SSH / FTP password:
it: Tuo SSH / Password FTP:

en: Your WP Admin Login:
it: Tuo accesso WP come utente

en: Your WP Admin password:
it: Tua password WP 

en: Your friends
it: Amici

en: Your server failed to send an email.
it: Il server non è riuscito a inviare l' e-mail.

en: Your subscription was cancelled successfully
it: La tua sottoscrizione è stata cancellata con successo

en: Your usage limit has been reached. Upgrade your plan.
it: E' stato raggiunto il limite di utilizzo. Aggiorna il tuo piano

en: [%s] Password Reset
it: [%s] Password Rimpostata

en: ago
it: fa

en: album created successfully.
it: album creato con successo.

en: already following
it: Stai già Seguendo

en: avatar updated
it: Avatar caricato

en: bbPress Attachment
it: Allegato bbPress

en: bp activities
it: bp attività

en: by
it: da

en: comment content missing
it: Contenuto del commento mancante

en: comment deleted
it: Commento cancellato

en: comment posted
it: Commento inserito

en: email already exists
it: L'email esiste già

en: email empty
it: Email vuota

en: fields empty
it: Campo imput pieno

en: follow user id missing
it: Il seguente ID utente manca: 

en: for preview.
it: per un anteprima del tema.

en: here
it: qui

en: here to migrate media from rtMedia 2.x to rtMedia 3.0+.
it: qui per migrare i file da  rtMedia 2.x a rtMedia 3.0+.

en: hour
it: ora

en: image type missing
it: Manca il tipo di immagine

en: incorrect password
it: Password incorretta

en: incorrect username
it: Nome utente incorretto

en: invalid comment/media id
it: ID commento/media non valido

en: invalid email
it: Email invalida

en: invalid file string
it: Stringa del file invalida

en: less
it: meno

en: liked media
it: Mi piace questo media

en: login success
it: Login effettuato con successo

en: media comments
it: Commenti Media

en: media likes
it: I Mi Piace del media

en: media list
it: Lista dei Media

en: media updated
it: Media caricato

en: media_type not allowed
it: media_type non ammessi

en: minute
it: minuto

en: more
it: più

en: my comments
it: I mie commenti

en: name/location empty
it: nome/locazione vuoti

en: new user created
it: Nuovo utente creato

en: no comment id
it: Nessun ID del commento

en: no comments
it: Nessun commento

en: no file
it: Nessun file

en: no likes
it: Nessun Mi Piace

en: no media found for requested media type
it: Nessun media trovato per il tipo di media cercato

en: no profile found
it: Profilo non trovato

en: no title
it: Nessun titolo

en: not a video ...
it: non un video ...

en: not following
it: Non Seguire

en: or
it: oppure

en: password do not match
it: La password non corrisponde

en: people like this
it: alla gente piace questo

en: profile fields
it: Campi del Profilo

en: profile updated
it: Profilo aggiornato

en: reset link sent
it: ripristina il link inviato

en: rtMedia Bug Report from
it: rtMedia Segnala Bug

en: rtMedia Contact from
it: rtMedia Modulo di Contatto

en: rtMedia Custom CSS
it: Codice CSS per rtMedia

en: rtMedia Customization ( in Upgrade Safe manner )
it: rtMedia Customizzazione (Aggiornamento in modalità sicura)

en: rtMedia Encoding: Download Failed
it: rtMedia Encoding: Download Fallito

en: rtMedia Encoding: Nearing quota limit.
it: rtMedia Encoding: ti stai avvicinando alla quota limite.

en: rtMedia Encoding: Usage quota over.
it: rtMedia Encoding: Quota di utilizzo superata.

en: rtMedia Instagram adds Instagram like filters to images uploaded with rtMedia.
it: I filtri: rtMedia Instagram adds Instagram like sono stati aggiunti a rtMedia.

en: rtMedia Migration
it: Migrazione rtMedia

en: rtMedia New Feature Request from
it: rtMedia Modulo di richiesta nuove specifiche/funzioni

en: rtMedia Photo Tagging add-on enables tagging on photos uploaded using BuddyPress Media.
it: rtMedia Photo Tagging add-on permette di taggare le foto caricate, usando BuddyPress media

en: rtMedia Premium Support Request from
it: rtMedia Premium Modulo di Richiesta Assistenza

en: rtMedia Pro is released
it: rtMedia PRO è stato rilasciato

en: rtMedia Sizes
it: rtMedia Dimensioni file

en: rtMedia Themes
it: Temi rtMedia

en: rtMedia Themes By rtCamp
it: Temi rtMedia  By rtCamp

en: rtMedia Types
it: Tipologia di Media su rtMedia

en: rtMedia default styles
it: Stile di default rtMedia

en: rtMedia team has started offering an audio/video encoding service.
it: rtMedia team ha iniziato l'offerta di un servizio di encoding audio/video.

en: second
it: secondo

en: single media
it: Singolo media

en: started following
it: Stai ora Seguendo

en: stopped following
it: Hai smesso di Seguire

en: unfollow id missing
it: Manca ID da non "Seguire" più

en: unliked media
it: Non mi piace questo media

en: update permalink structure
it: aggiorna la struttura dei permalink

en: upload failed, check size and file type
it: Upload fallito, controlla la grandezza e il tipo di file.

en: user activities
it: attività utente

en: username already registered
it: Username già registrato

en: username/email not registered
it: username/email non registrata

en: username/password empty
it: nome utente/password vuoti

en: version
it: versione
