rtMedia - en to ja translation catalogue (251 entries)

en: "Number of media" count value should be numeric and greater than 0.
ja: "Number of media" カウント値は０位上の数値でなければいけません。

en: $9/month
ja: $9/月

en: $99/month
ja: $99/月

en: $999/month
ja: $999/月

en: <a href="%s">Create an issue</a> on GitHub requesting the same.
ja: <a href="%s">イシュー</a> をGIitHubに作成して同じリクエストを行う。

en: <p><a href="%s">Media</a> was successfully encoded but there was an error while downloading:</p>
                            <p><code>%s</code></p>
                            <p>You can <a href="%s">retry the download</a>.</p>
ja: <p><a href="%s">メディア</a> は正常にエンコードされましたがダウンロード中にエラーが起きました：</p>
                            <p><code>%s</code></p>
                            <p>次のリンクから <a href="%s">再ダウンロード</a>.できます</p>

en: <p>You are nearing the quota limit for your rtMedia encoding service.</p><p>Following are the details:</p><p><strong>Used:</strong> %s</p><p><strong>Remaining</strong>: %s</p><p><strong>Total:</strong> %s</p>
ja: <p>rtMedia encoding サービスの使用可能上限に近づいています。</p><p>詳細:</p><p><strong>使用量:</strong> %s</p><p><strong>残り</strong>: %s</p><p><strong>トータル</strong> %s</p>

en: <p>Your usage quota is over. Upgrade your plan</p><p>Following are the details:</p><p><strong>Used:</strong> %s</p><p><strong>Remaining</strong>: %s</p><p><strong>Total:</strong> %s</p>
ja: <p>使用量の上限に達しました。ご利用プランをアップグレードしてください</p><p>詳細:</p><p><strong>使用済み:</strong> %s</p><p><strong>残り</strong>: %s</p><p><strong>トータル:</strong> %s</p>

en: <strong>Friends</strong> - Visible to user's friends
ja: <strong>友達</strong> - ユーザーの友達に表示

en: <strong>Private</strong> - Visible only to the user
ja: <strong>プライベート</strong> - ユーザーのみに表示

en: <strong>Public</strong> - Visible to the world
ja: <strong>公開</strong> - 全ての人に表示

en: Add link to footer
ja: フッターにリンクを追加

en: Add support for more video formats using Kaltura video solution.
ja: Kalturaビデオ・」ソリューションを使ったより多くのビデオフォーマットのサポートを追加

en: Add supports for more audio & video formats using open-source media-node.
ja: オープンソースのmedia-nodeを使用して他のオーディオ及びビデオフォーマットのサポートを追加

en: Additional Information
ja: 付加情報

en: Addons
ja: アドオン

en: Album
ja: アルバム

en: Album Creation Control
ja: アルバム作成制御

en: Albums
ja: アルバム

en: All
ja: 全て

en: All Albums
ja: 全てのアルバム

en: All Group Members
ja: グループの全メンバー

en: All media from BP Album has been imported.
ja: BP Albumの全メディアがインポートされました。

en: Allow Upload
ja: アップロードを許可

en: Allows you to upload a particular media type on your post.
ja: あなたが自分の投稿中に特定タイプのメディアをアップロードすることを許可

en: Amazon S3 Support
ja: Amazon S3 サポート

en: Are you a developer?
ja: あなたは開発者ですか？

en: Are you sure you want to delete the selected media?
ja: 本当に選択中のメディアを消去してもよろしいですか？

en: Argument missing. id is required.
ja: 引数がありません。idが必要です。

en: Atleast one Media Type Must be selected
ja: ひとつ以上のメディア形式が選択されている必要があります

en: Audio/Video  Encoding
ja: オーディオ／ビデオ　エンコーディング

en: BP-Album is active on your site and will cause problems with the import.
ja: BP-Albumがアクティブになっています。これはインポートに問題を生じさせます。

en: Back
ja: 戻る

en: Bandwidth (monthly)
ja: 転送量（月間）

en: BuddyPress Media 2.6 requires a database upgrade.
ja: BuddyPress Media 2.6 はデータベースの更新が必要です。

en: BuddyPress Media Addons for Photos
ja: BuddyPress Media 写真アドオン

en: BuddyPress Media Instagram adds Instagram like filters to images uploaded with BuddyPress Media.
ja: BuddyPress Media Instagram はインスタグラムの様なフィルターをBuddyPress Mediaにアップロードされたイメージに追加します。

en: Bug Report
ja: バグ・レポート

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: Category
ja: カテゴリー

en: Clean up Later
ja: 後でクリンアップ

en: Clean up Now
ja: 今すぐクリーンアップ

en: Click here to deactivate BP-Album and continue importing
ja: ここをクリックして BP-Album を無効化し、インポートを続行します

en: Coming Soon
ja: 近日公開

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Comments: 0/0 (No comments to import)
ja: コメント: 0/0 (インポートするコメントはありません)

en: Congratulations!
ja: おめでとう！

en: Could not read file.
ja: ファイルを読み込めませんでした。

en: Create
ja: 作成

en: Create Album
ja: アルバム作成

en: Create New Album
ja: 新規アルバム作成

en: Crop
ja: トリミング

en: Current Plan
ja: 購読中のプラン

en: Currently your network allows uploading of the following file types. You can change the settings <a href="%s">here</a>.<br /><code>%s</code></span>
ja: 現在あなたのネットワークは以下のファイル形式のアップロードを許可しています。 <a href="%s">ここで設定を変更できます</a>.<br /><code>%s</code></span>

en: Debug Info
ja: デバッグ情報

en: Default Count
ja: デフォルトのカウント

en: Default Privacy
ja: デフォルのプライバシー

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Album
ja: アルバムを消去

en: Delete Media
ja: メディアを消去

en: Deprecated %s. Please use %s.
ja:  %s は非互換です。 %s を使ってください。

en: Details
ja: 詳細

en: Done
ja: 終了

en: Drop files here
ja: ここにファイルをドロップ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Album
ja: アルバム編集

en: Edit Media
ja: メディアを編集

en: Email
ja: Eメール

en: Enable Media on BuddyPress Groups
ja: BuddyPressグループ上でメディアを有効化

en: Enable Media on BuddyPress Profile
ja: BuddyPressプロフィール上でメディアを有効化

en: Encoding Usage
ja: エンコーディング使用量

en: Encoding disabled successfully.
ja: エンコーディング無効化完了。

en: Enter API KEY
ja: APIキーを入力

en: Entity
ja: エンティティ

en: Error Uploading File
ja: ファイルアップロードのエラー

en: Error creating attachment for the media file, please try again
ja: メディアファイルへの添付作成エラーです、やり直して下さい。

en: Feature\Plan
ja: 機能／プラン

en: File Extensions
ja: ファイル拡張子

en: File Size Limit
ja: ファイルサイズ上限

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: File type not allowed.
ja: 許可されていないファイル形式です

en: Free
ja: 無料

en: Gold
ja: ゴールド

en: Group Admin only
ja: グループのアドミンのみ

en: Group Admins and Mods only
ja: グループのアドミンとモデレーターのみ

en: HD Profile
ja: HDプロフィール

en: Height
ja: 高さ

en: Hide
ja: 非表示

en: However, a lot of unnecessary files and a database table are still eating up your resources. If everything seems fine, you can clean this data up.
ja: しかしながら、多くの不要ファイルとデータベーステーブルがリソースを消費しています。他に問題がないのであればデータをクリーンアップ出来ます。

en: I have taken a backup of the database and files of this site.
ja: 私はこのサイトのデータベースとファイルをバックアップ済です。

en: If you have any suggestions, enhancements or bug reports, then you can open a new issue on <a target="_blank" href="https://github.com/rtCamp/buddypress-media/issues/new">GitHub</a>.
ja: もしご提言、機能追加あるいはバグ報告等がある場合は <a target="_blank" href="https://github.com/rtCamp/buddypress-media/issues/new">GitHub</a> に新しいissueをオープンしてください。

en: If you have set "WP_DEBUG" in you wp-config.php file, please make sure it is set to "false", so that it doesn't conflict with the import process.
ja: もしあなたがwp-config.phpファイル中で \"WP_DEBUG\" をセットしている場合は、インポート処理都のコンフリクトを避けるため \"false\" にセットしてください。

en: If you make changes to width, height or crop settings, you must use "<a href="%s">Regenerate Thumbnail Plugin</a>" to regenerate old images."
ja: 幅、高さ或いはトリミングの設定を変更した場合、 "<a href="%s">Regenerate Thumbnail Plugin</a>" を使用した旧イメージの再生成が必要です。"

en: If your site has some issues due to BuddyPress Media and you want one on one support then you can create a support topic on the <a target="_blank" href="http://rtcamp.com/groups/buddypress-media/forum/?utm_source=dashboard&utm_medium=plugin&utm_campaign=buddypress-media">rtCamp Support Forum</a>.
ja: もしあなたのサイトにBuddyPress Mediaに起因する問題があり、１対１のサポートをご要望の場合は <a target="_blank" href="http://rtcamp.com/groups/buddypress-media/forum/?utm_source=dashboard&utm_medium=plugin&utm_campaign=buddypress-media">rtCamp Support Forum</a> にサポート トピックを作成してください。

en: Important
ja: 重要

en: Insert from URL
ja: URLから入力

en: Invalid Context for upload.
ja: 不正なコンテクストのためアップロードできません

en: Invalid attribute passed for rtmedia_gallery shortcode.
ja: rtmedia_gallery ショートコードへの不正なアトリビュートです。

en: It will migrate following things
ja: 以下をマイグレーションします

en: Kindly contact your server support to fix this.
ja: この問題を解決するためにサーバーのサポートにご連絡下さい。

en: Likes
ja: いいね

en: Live Demo
ja: ライブデモ

en: Looks like you don't use BP Album. Is there any other BuddyPress Plugin you want an importer for?
ja: あなたはBP Albumを使用していないようです。他にインポートしたいBuddyPressプラグインがありますか？

en: MP3 file you have uploaded is currupt.
ja: あなたがアップロードしたMP3ファイルは破損しています。

en: MP4 file you have uploaded is corrupt.
ja: アップロードされたMP4ファイルは破損しています。

en: Media
ja: メディア

en: Media File you have tried to upload is not supported. Supported media files are .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov and .mp4.
ja: アップロードしようとしているメディアファイルはサポートされていません。　サポートされているメディアファイルの形式は .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov および .mp4　です。

en: Media Gallery
ja: メディアギャラリー

en: Media Stats
ja: メディア統計

en: Media Type
ja: メディア形式

en: Media node comes with automated setup script for Ubuntu/Debian.
ja: メディアノードは、Ubuntu / Debian用自動セットアップスクリプトが付属しています

en: Merge
ja: 統合

en: Merge Album
ja: アルバムを統合する

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Move
ja: 移動

en: Music
ja: ミュージック

en: Name
ja: 名前

en: Network settings updated successfully.
ja: ネットワーク設定は正常に更新されました。

en: New Album
ja: 新規アルバム

en: Next
ja: 次へ

en: No album found
ja: アルバムは見つかりませんでした

en: No album found in Trash
ja: ゴミ箱にアルバムはありません

en: No file was uploaded
ja: アップロードされたファイルはありません

en: No items
ja: アイテム無し

en: Not Available
ja: 利用できません

en: Ooops !!! Invalid access. No nonce was found !!
ja: 不正なアクセスです!!

en: Oops !! There's no media found for the request !!
ja: リクエストされたメディアはありませんでした。

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Overage Bandwidth
ja: 超過転送量

en: Phone
ja: 電話番号

en: Photo
ja: 写真

en: Photos
ja: 写真

en: Platinum
ja: プラチナ

en: Please do not refresh this page.
ja: このページをリフレッシュしないでください。

en: Please enter the api key.
ja: APIキーを入力してください。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Posted
ja: 投稿

en: Premium Addons
ja: プレミアム・アドオン

en: Premium Support
ja: プレミア・サポート

en: Prev
ja: 前へ

en: Pricing
ja: 価格

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recount Fail
ja: 再集計失敗

en: Recount Success
ja: 再集計成功

en: Recounting Failed
ja: 再集計失敗

en: Recounting of media files done successfully
ja: メディアファイルの再集計は正常に終了しました

en: Remaining
ja: 残り

en: Right Now in rtMedia
ja: 今すぐrtMediaで

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Search Albums
ja: アルバム検索

en: Select All Visible
ja: すべての表示を選択

en: Set Featured
ja: おすすめにする

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved successfully
ja: 設定は正常に保存されました

en: Settings saved.
ja: 設定は保存されました

en: Silver
ja: シルバー

en: Some of the media failed to import. The file might be corrupt or deleted.
ja: メディアの幾つかのインポートが失敗しました。ファイルは破損或いは削除されています。

en: Something went wrong please try again.
ja: 問題が発生しましたので再度実行してください。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 何らかのエラーが発生しました。もう一度試してください。

en: Something went wrong. The required attachment id does not exists. It must have been deleted.
ja: 問題が発生しました。要求されたアタッチメントIDは存在しません。削除されたものと思われます。

en: Spread the Word
ja: 皆に知らせよう

en: Start Import
ja: インポート開始

en: Subject
ja: タイトル

en: Submit
ja: 送信

en: Submit a Bug Report
ja: バグを報告

en: Submit a New Feature Request
ja: 新機能をリクエストする

en: Submit a Premium Support Request
ja: プレミア サポートをリクエストする

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe to our feeds
ja: 私達のフィードを購読

en: Support
ja: サポート

en: Thank you for posting your support request.
ja: サポートリクエストごご投稿ありがとうございました。

en: Thank you for your Feedback/Suggestion.
ja: フィードバック／ご提案をありがとうございました。

en: The MP3 file you have uploaded is not an audio file.
ja: アップロードされたMP3ファイルはオーディオファイルではありません。

en: The MP3 file you have uploaded is using an unsupported audio format. Supported audio format is MP3.
ja: あなたがアップロードしたMP3ファイルは未サポートのオーディオ形式です。サポートされている形式はMP3です。

en: The MP4 file you have uploaded is not a video file.
ja: あなたがアップロードしたMP4ファイルはビデオファイルではありません。

en: The MP4 file you have uploaded is using an unsupported video codec. Supported video codec is H.264.
ja: あなたがアップロードしたMP4ファイルは未サポートのビデオ・コーディックを使用しています。サポートされているコーディックはH.264です。

en: The album is empty.
ja: アルバムは空です。

en: The following %d BP Album Media id's could not be imported
ja: 以下の %d BP Album Media id　はインポートできませんでした

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ja: アップロードされたファイルはHTMLフォームで指定された MAX_FILE_SIZEを超えています

en: There was an error saving, please try again
ja: 保存時にエラーが有りました、もう一度やってみて下さい。

en: This import process is irreversible. Although everything is tested, please take a <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">backup of your database and files</a>, before proceeding. If you don't know your way around databases and files, consider <a target="_blank" href="%s">hiring us</a>, or another professional.
ja: このインポート処理は取り消しできません。すべてのテストは行われていますが  <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">>データベースとファイルのバックアップ</a>, を事前にとっておいてください。もしデータベースとファイル関連で不安なことがある場合は  <a target="_blank" href="%s">hiring us</a>, か他の専門家に相談してください。

en: This will subscribe you to the free plan.
ja: 無料プランに応募

en: Total
ja: トータル

en: Total
ja: トータル

en: Total Videos
ja: ビデオ総数

en: Try Now
ja: 今すぐ試用開始

en: Tweet this
ja: これをツイート

en: Type Comment...
ja: コメントを入力...

en: Types
ja: 形式

en: Unknown file upload error.
ja: 未知のファイルアップロードエラー

en: Unselect All Visible
ja: すべての非表示を選択

en: Unsubscribe
ja: 購読解除

en: Unsubscribed
ja: 購読解除済

en: Update Database
ja: データベース更新

en: Update Network Settings Automatically
ja: ネットワーク設定を自動更新

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Media
ja: メディアをアップロード

en: Uploade failed due to internal server error.
ja: サーバーの内部エラーのためアップロードは失敗しました

en: Usage Stats
ja: 使用状況

en: Used
ja: 使用量

en: User's Favorites
ja: ユーザーのお気に入り

en: Users
ja: ユーザー

en: Video
ja: ビデオ

en: Videos
ja: ビデオ

en: View Album
ja: アルバム表示

en: Wall Post
ja: ウォール投稿

en: Wall Posts
ja: ウォール投稿

en: Warning!
ja: 警告！

en: We will get back to you shortly.
ja: 暫くお待ち下さい。

en: Webcam Recording
ja: ウェブカム録画

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Who can create Albums in this group?
ja: このグループ内でアルバムを作成できる人は？

en: Why don't you try adding some instagram like effects to your images?
ja: あなたのイメージにインスタグラムのようなイフェクトを加えてみませんか？

en: Width
ja: 幅

en: With Media
ja: メディアで

en: Works with Kaltura.com, self-hosted Kaltura-CE and Kaltura-on-premise.
ja: Kaltura.com と連携 ,  Kaltura-on-premise , Kaltura-CE セルフホスト

en: You can alternatively create a support request <a href="%s">here</a>
ja: あるいは <a href="%s">ここで</a> サポート・リクエストを作成して下さい

en: You could display a small snippet of information from your group extension here. It will show on the group
    	                home screen.
ja: あなたはこのグループ拡張情報の小さなスニペットを表示出来ます。それはグループの
    →	                ホームスクリーンに表示されます。

en: You have successfully subscribed for the <strong>%s</strong> plan
ja: <strong>%s</strong> プランの購読に成功しました。

en: You need to have ImageMagick installed on your server for this addon to work.
ja: このアドオンを動作させるにはあなたのサーバーにImageMagickがインストールされている必要があります。

en: Your API key is not valid or is expired.
ja: あなたのAPIキーは正しくないか期限切れです。

en: Your SSH / FTP host:
ja: あなたのSSH/FTP ホスト：

en: Your SSH / FTP login:
ja: あなたのSSH/FTP ログイン：

en: Your SSH / FTP password:
ja: あなたのSSH/FTP パスワード：

en: Your WP Admin Login:
ja: あなたのWPアドミン ログイン：

en: Your WP Admin password:
ja: あなたのWPアドミン パスワード：

en: Your server failed to send an email.
ja: あなたのサーバーはメール送信に失敗しました。

en: Your subscription was cancelled successfully
ja: あなたのサブスクリプションは正常にキャンセルされました

en: Your usage limit has been reached. Upgrade your plan.
ja: 使用量の上限に達しました。プランのアップグレードをおすすめします。

en: rtMedia Addons for Audio/Video
ja: rtMedia オーディオ／ビデオ　アドオン

en: rtMedia Addons for Photos
ja: rtMedia 写真　アドオン

en: rtMedia Bug Report from
ja: rtMedia バグ報告フォーム

en: rtMedia Contact from
ja: rtMedia コンタクトフォーム

en: rtMedia Encoding: Download Failed
ja: rtMedia Encoding: ダウンロード失敗

en: rtMedia Encoding: Nearing quota limit.
ja: rtMedia Encoding: エンコーディングの上限に近づいています。

en: rtMedia Encoding: Usage quota over.
ja: rtMedia Encoding: 使用可能量をオーバーしました。

en: rtMedia FFMPEG Add-on
ja: rtMedia FFMPEG アドオン

en: rtMedia Instagram adds Instagram like filters to images uploaded with rtMedia.
ja: rtMedia Instagram は rtMediaでアップロードされたイメージにInstagramの様なフィルターを追加します

en: rtMedia Kaltura Add-on
ja: rtMedia Kaltura アドオン

en: rtMedia New Feature Request from
ja: rtMedia 新機能リクエストフォーム

en: rtMedia Photo Tagging
ja: rtMedia 写真タグ

en: rtMedia Premium Support Request from
ja: rtMedia プレミア・サポート　リクエストフォーム

en: rtMedia Privacy
ja: rtMedia プライバシー

en: rtMedia Sizes
ja: rtMedia サイズ

en: rtMedia Types
ja: rtMedia形式

en: rtMedia team has started offering an audio/video encoding service.
ja: ｒｔMediaチームはオーディオ/ビデオのエンコーディングサービスの供給を始めました。
